12 Ocak 2018 Cuma

Bakan'dan 'Bitcoin' uyarısıBaşbakan yardımcısı Şimşek, 'Kripto paralar ile ilgili işlem meydana getiren kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve işlem yapmış olduklarında olası olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin bilincinde olmaları gerekmektedir' dedi.


Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında meydana gelen Finansal İstikrar Komitesi (FİK) toplantısında, Türkiye'de yasal bir dayanağı olmayan kripto paralara ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildi.

Gömü Müsteşarlığının internet sitesinde piyasaya sürülen açıklamada, Finansal İstikrar Komitesinin 34. Toplantısının, Başbakan desteksı Şimşek başkanlığında gerçekleştirildiği açıklandı.

Toplantıda, küresel ve mahalli ölçekte yaşanmış olan gelişmelerin Türkiye finansal piyasalarına etkileri ile gelecek döneme ilişkin görünümün ayrıntılı değerlendirildiği belirtilen açıklamada, ek olarak bankacılık sektörüne ilişkin uluslararası standartlara uyum kapsamında yapılan düzenlemelerin etkileri ile siyaset yapım sürecinin desteklenmesi amacıyla sektörün veri altyapısının güçlendirilmesinin ele alındığı kaydedildi.

RİSK UYARISI

Kripto paraların risklerine yönelik kamuoyunun bilgilendirilmesine karar verildiğine de işaret edilen açıklamada, kripto paraların Türkiye'de yasal bir dayanağı bulunmadığı ve bu kapsamda gerçekleştirilen işlemlerin herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında olmadığı vurgulandı. Açıklamada, şunlar paylaşıldı:

"Kripto paralar, en malum örneğiyle Bitcoin, piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi yada sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi şeklinde olumsuz özelliklere haizdir. Ayrıca kullanıcıların ve hizmet alınan firmaların operasyonel hatalarından veya kötü niyetli kişilerin suistimallerinden meydana gelen zararların, işlemlerin geri döndürülemez nitelikte olması nedeniyle düzeltilmesi veya iptal edilmesi mümkün değildir.

Kripto paraya dayalı bazı iş modelleri, büyük kârlar vadeden oluşumlar şeklinde yapılanarak kişilerin data eksikliğini istismar etmekte ve önemli maddi kayıplara neden olabilmektedir. Kripto para ihraç edecek girişimlerin başlangıç sermayesi elde etmeye dönük uygulamaları çoğu zaman herhangi bir düzenleme ve gözetim kapsamında yapılmadığından dolandırıcılık için uygun bir zemin oluşturmaktadır."

Dolaşımda olduğu piyasanın herhangi bir resmi otorite yahut garantör kuruluş tarafınca denetlenme imkanı olmadığından, bazı kişilerce yatırım aracı olarak görülen kripto paranın aynı zamanda yasa dışı faaliyetlerde de kullanılabileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiği belirtilen açıklamada, "Tüm bu hususlar çerçevesinde, kripto paralar ile ilgili işlem meydana getiren kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve kripto paralar ile ilgili işlem yapmış olduklarında bahsi geçen olası olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin bilincinde olmaları gerekmektedir" ihtarsında bulunuldu.


EmojilerEmojiler